Turizm Rehberliği

26.08.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2014/6728 sayılı kararla kurulmuş Adıyaman Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde açılmış olan Turizm Rehberliği bölümüne 2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılında öğrenci alımına başlanmıştır. Eğitim süresi dört yıl olup, bir Prof. Dr., iki Dr. Öğr. Üyesi bölümün akademik kadrosunu oluşturmaktadır. Eğitim öğretim hizmetlerinde kullanılan 7 Derslik, 3 Anfi, 10 derslik, bir bilgisayar laboratuarı bölümün fiziki kapasitesini oluşturmaktadır. 

Bölümden mezun olan öğrenciler “Turizm Rehberliği Lisans Programı Mezunu” unvanını alırlar. Bu unvan ile birlikte, YDS'den (Yabancı Dil Sınavı) en az 75 puan almış ya da bu sınava eşdeğer kabul edilen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın her yıl açtığı Yabancı Dil Seviye Tespit sınavını başarmış olan öğrenciler, TUREB (Turist Rehberleri Birliği)’ in yürütmekte olduğu en az 36 (uygulamada 45) günlük yurtiçi uygulama gezisini tamamlamış iseler Ülkesel Turist Rehberliği yapabileceklerdir. Belirtilen sınavlardan başarılı olmuş ve uygulama gezisini en az altı (uygulamada 8) gün yapmış olan öğrenciler ise Bölgesel Turist Rehberliği yapabileceklerdir.

Mezunlar, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sınavlarında yeterli koşullarını sağlamanın yanı sıra kendilerine ek avantaj yaratacak olan sektör deneyimine sahip olmaları ile herhangi bir üniversitenin alanlarıyla ilgili bir programında öğretim elemanı olarak çalışabileceklerdir. Bölüm mezunları aynı zamanda Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yeterli puana sahip olduklarında alanları ile ilgili Halk Eğitim Merkezlerinde veya ortaöğretim programlarında öğretmen olarak istihdam edilebilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve Enformasyon Bürolarında, Müze ve Ören yerlerinde de Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yeterli puana sahip olduklarında istihdam olanağına sahip olacaklardır.

Bölümden mezun olma şartları arasında bölüm müfredatında yer alan 240 Akts’ nin en az 2.00 GNO ile tamamlanmış olması, 30 günlük staj zorunluluğunun yerine getirilmiş olması bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Turist Rehberi Ruhsatnamesi ve Kimliği vermek için mesleğin uygulama alanı olarak zorunlu kıldığı 36 günlük Türkiye Turu da staj olarak değerlendirilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için söz konusu tur veya stajı tercih ederek birisini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.